(Polski) L4 – po co tak właściwie pracownikowi? Fakty i mity

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Zwolnienie chorobowe jest z zasady okresem powrotu pracownika do zdrowia. W trakcie jego trwania pracownik nie może podejmować innej pracy zarobkowej, ani czynności, które mogą opóźnić powrót rekonwalescenta do zdrowia.

Wokół zwolnień chorobowych narosło przez lata sporo mitów oraz błędnych przekonań, a także powszechnie powtarzanych „prawd”, oto kilka z nich:

– Po 33 dniach zwolnienie chorobowe nie generuje kosztów pracodawcy

MIT: Po upływie 33 dni, faktycznie wypłacany jest zasiłek chorobowy przez ZUS – 80% średniej wartości wynagrodzenia z ostatnich 12 miesięcy, z uwzględnieniem premii i nadgodzin. Kosztem pozostaje konieczność zapewnienia zastępstwa, obciążenia innych pracowników dodatkowymi zajęciami, lub uruchomienie nadgodzin. Dodatkowo w trakcie zwolnienia chorobowego przyrasta urlop. Jeśli zwolnienie będzie się przeciągało, zmieniał się będzie kod choroby, to wymiar wygenerowanego świadczenia urlopowego może osiągnąć istotne wartości.

– Na „2” – chory może chodzić mogę podejmować dowolne czynności

MIT: Wskazanie chory może chodzić, nie jest tożsame z urlopem. Wskazanie to odnosi się do możliwości zapewnienia sobie podstawowych czynności bytowych, wyjścia do apteki, lekarza, czy też na rehabilitację. Należy dokładnie przemyśleć podejmowane czynności dodatkowe – może okazać się bowiem, że zostaną one uznane przez pracodawcę lub ZUS, jako forma podejmowania pracy lub też – tu po weryfikacji przez lekarza orzecznika – mogą zostać uznane za niezgodne z zaleceniami lekarskimi.

– „1” – chory musi leżeć – chory wcale nie musi leżeć

FAKT: Wskazanie „1” – chory musi leżeć – nie obliguje nas do zajmowania wyłącznie pozycji leżącej w łóżku. Dozwolone jest poruszanie się po miejscu zamieszkania. W szczególnych sytuacjach np. u osób samotnych pozostających w gospodarstwie domowym, dozwolone jest zapewnienie sobie koniecznych środków życiowych.

– Jeśli skrócę sobie okres zwolnienia, będzie to dobrze postrzegane przez pracodawcę

MIT: Powrót do pracy w trakcie trwania zwolnienia, może zostać potraktowany przez ZUS jako podejmowanie pracy zarobkowej na L4. Jeśli stan zdrowia pozwala na skrócenie czasu zwolnienia chorobowego, należy poprosić lekarza o stosowaną korektę druku. Jedynie lekarz prowadzący lub lekarz orzecznik mają prawo skrócić zwolnienie i zadecydować o powrocie do pracy.

– E-zwolnienie nie wymaga konieczności informowania pracodawcy o przyczynie nieobecności w pracy

MIT: Nadal jesteśmy zobowiązani do poinformowania wskazanej osoby o przyczynie naszej nieobecności, warto też sprawdzić wszystkie wpisane na E-ZLA dane – czas trwania, wskazanie lekarskie oraz ADRES. Od stycznia 2019 roku, adres na druku musi być tożsamy z faktycznym adresem pobytu. Niedopełnienie tego obowiązku może skutkować zawieszeniem wypłaty wynagrodzenia/zasiłku chorobowego.


Za chorobą pracownika zawsze idzie spadek odporności w firmie. Głównymi dolegliwościami, których doświadcza Twój biznes, stają się zmniejszona efektywność i wydatki na doraźne leki w postaci zastępstw. Przyda Ci się zastrzyk dobrych praktyk i recepta na zdrowe zasady! Zleć nam pojedynczą weryfikację zwolnienia lekarskiego i dowiedz się więcej o absencjach swoich pracowników! – https://zamow.conperio.pl/