(Polski) Najważniejsze pytania, jakie powinien sobie zadać pracodawca​ w kontekście L4.

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Każda forma działalności biznesowej ma u podstaw przynoszenie zysku. W pewnym momencie rozwoju działalności pojawia się konieczność zatrudnienia pracowników, a wraz z nimi koszty. Jednym z nich jest koszt nieobecności pracownika w pracy.

Zaplanowane zadania produkcyjne trzeba zrealizować, więc jeśli przewidzianej w grafiku osoby nie ma, pozostaje nam zatrudnienie pracownika tymczasowego, obciążenie dodatkowymi obowiązkami innego pracownika lub uruchomienie nadgodzin.

Stąd pierwsze istotne pytanie: na jakiej wysokości absencję mnie stać?

Faktem jest, że każdemu z nas zdarza się zachorować. Z punktu widzenia prowadzenia biznesu ważne jest pytanie: czy mój poziom absencji nie jest zbyt wysoki?

Problemem jest znalezienie właściwego punktu odniesienia – benchmarku z podobnymi do naszego podmiotami. I tutaj kolejny problem: w jaki sposób mierzą one absencję? Warto tutaj skorzystać z oferowanej przez Conperio usługi – indeks absencji chorobowej. Nasza baza zawiera dane z blisko setki podmiotów. Wskaźnik absencji dla wszystkich podmiotów jest liczony według jednakowej metodyki z dostarczonych danych surowych. 

Jeśli uznamy, że poziom absencji jest dla nas zbyt wysoki i generuje ona zbyt wysokie koszty, należy zadać sobie pytanie: jakiego rodzaju narzędzi użyć do jej ograniczenia?

Z naszego doświadczenia audytowego wynika, że benefity płacowe szybko tracą swoją magiczną moc uzdrawiania. Osoby, które nie generują absencji, dalej nie będą tego robiły, a pracownicy, którzy wykorzystują zwolnienia chorobowe niezgodnie z ich przeznaczeniem, nie rezygnują z tego procederu.

Kolejnymi istotnymi pytaniami, które należy sobie zadać, są: czy w świadomy sposób tworzymy kulturę absencji chorobowej i nieobecności? Czy jasno określiliśmy zasady obowiązujące w naszej firmie? Czy zapewniliśmy odpowiednie przeszkolenie bezpośrednim przełożonym naszych pracowników?

Możemy pomóc w znalezieniu odpowiedzi na każde z tych pytań, jak również zapewnić wsparcie, bazując na naszym wieloletnim doświadczeniu i współpracy z ogólnopolską bazą klientów.

Za chorobą pracownika zawsze idzie spadek odporności w firmie. Głównymi dolegliwościami, których doświadcza Twój biznes, stają się zmniejszona efektywność i wydatki na doraźne leki w postaci zastępstw. Przyda Ci się zastrzyk dobrych praktyk i recepta na zdrowe zasady! Zleć nam pojedynczą weryfikację zwolnienia lekarskiego i dowiedz się więcej o absencjach swoich pracowników! -> https://zamow.conperio.pl/