Transformacja cyfrowa w firmach i absencja chorobowa

Transformacja cyfrowa w firmach przyspiesza, ale absencja chorobowa pozostaje wyzwaniem

W obliczu dynamicznej transformacji cyfrowej, polskie przedsiębiorstwa stają przed nowymi wyzwaniami i możliwościami. Raport „Stan Przemysłu 4.0 w Polsce 2024” opracowany przez APA Group wskazuje, że 88% firm wdrażających technologie Przemysłu 4.0 zauważa poprawę swojej konkurencyjności, dzięki optymalizacji procesów oraz zwiększonej efektywności operacyjnej. Mimo postępów w cyfryzacji, wiele przedsiębiorstw nad Wisłą nadal zmaga się z problemem nadmiernej absencji chorobowej wśród pracowników. Z danych Conperio wynika, że różnego rodzaju nadużyć na L4 dopuszcza się co trzeci pracownik. Absencje stanową istotne wyzwanie dla płynności operacyjnej firm, morale zespołów czy realizacji projektów i produkcji.

 

Integracja nowoczesnych technologii

 

Wdrażanie technologii Przemysłu 4.0 przynosi firmom produkcyjnym i nie tylko ogromne korzyści, które wyraźnie podnoszą ich konkurencyjność. Dzięki cyfrowej transformacji, opartej na IoT i automatyzacji, przedsiębiorstwa mogą zoptymalizować procesy produkcyjne, a także poprawić jakość i wydajność. Monitorowanie danych w czasie rzeczywistym pozwala natychmiast reagować na problemy i podejmować trafniejsze decyzje. Automatyzacja oraz zaawansowane systemy ERP nie tylko usprawniają zarządzanie zasobami, ale także obniżają koszty i przyspieszają realizację zamówień. Z kolei technologie Big Data i AI otwierają nowe perspektywy w analizie danych, prognozowaniu trendów i planowaniu produkcji, pozwalając firmom lepiej odpowiadać na potrzeby rynku.

 

– Musimy podkreślać na każdym kroku, że inwestowanie w technologie transformacji cyfrowej jest kluczem do zrównoważonego rozwoju i sukcesu. Przedsiębiorstwa, które podejmą dziś trud transformacji, będą lepiej przygotowane na przyszłość i w pełni wykorzystają nadchodzącą koniunkturę – mówi we wstępie do raportu „Stan Przemysłu 4.0 w Polsce 2024” dr inż. Artur Pollak, Prezes Zarządu APA Group, Twórca NAZCA 4.0, polskiej platformy Przemysłu 4.0.

 

Bariery i wyzwania

 

Pomimo znacznych korzyści wynikających z implementacji nowoczesnych rozwiązań, aż 67% ankietowanych firm wskazuje na wysokie koszty finansowe jako główną barierę w dalszym rozwoju cyfryzacji. Dodatkowo, brak wykwalifikowanej kadry technicznej oraz opór przed zmianami w organizacjach to kolejne przeszkody, które mogą wpływać na efektywność przedsiębiorstw.

 

Kolejnym wyzwaniem, z którymi borykają się przedsiębiorstwa, jest problem absencji chorobowej wśród pracowników. Nadużywanie zwolnień chorobowych jest pochodną kultury absencji przedsiębiorstw. W branżach, gdzie kluczowa jest ciągłość produkcji, nieprzewidziane nieobecności prowadzą do opóźnień, dezorganizacji pracy, co z kolei negatywnie wpływa na morale załogi, relacje z klientami czy wyniki finansowe. W kontekście tych wyzwań, kluczowym aspektem staje się efektywne zarządzanie absencjami chorobowymi, które destabilizują działania operacyjne.

 

Absencja chorobowa w zakładach produkcyjnych to problem, który może zniweczyć nawet najbardziej zaawansowane strategie cyfrowe. W obliczu rosnących wyzwań związanych z cyfryzacją, przedsiębiorstwa powinny także skoncentrować się na optymalizacji zarządzania zasobami ludzkimi, w tym na skutecznym i kompleksowym podejściu do zarządzania absencjami chorobowymi, również ze wsparciem specjalistycznych narzędzi. Pozwoli to na obniżenie poziomu absencji chorobowej w zakładzie pracy, a co za tym idzie – na uniknięcie wymiernych strat finansowych – podkreśla Mikołaj Zając, prezes Conperio, największej polskiej firmy doradczej zajmującej się problematyką L4.

 

Technologia wspiera monitorowanie i redukcję poziomu absencji

 

Aby skutecznie zarządzać wyzwaniami związanymi z absencją chorobową, przedsiębiorstwa produkcyjne coraz częściej sięgają po zaawansowane narzędzia, które pozwalają na kompleksowe monitorowanie i analizowanie danych dotyczących L4. Jednym z takich rozwiązań jest pierwsza w Polsce aplikacja webowa – Pulpit Absencji.

 

– Analityka liczbowa, uzupełniona odpowiednimi narzędziami pozwala celowo kształtować absencję w przedsiębiorstwie. Wdrożenie aplikacji takich jak Pulpit Absencji daje możliwość łatwego śledzenia trendów absencji w poszczególnych działach firmy. Dzięki aplikacji, zakłady produkcyjne mogą na bieżąco kontrolować wskaźniki, identyfikować potencjalne nadużycia i podejmować bardziej świadome decyzje zarządcze. Obszerne i precyzyjne dane liczbowe umożliwiają zaangażowanie bezpośrednich przełożonych w adresowanie problemu nadużywania L4 oraz wdrożenie narzędzi typu: kontrole, rozmowy poabsencyjne czy rozmowy korygujące – wyjaśnia Mikołaj Zając.

 

Aplikacja webowa Pulpit Absencji zlicza indywidualny wskaźnik Bradforda, liczbę zwolnień, czas ich trwania, a także procentowy udział we wskaźniku. Tym samym dostarcza liderom odpowiednią ilość informacji do prowadzenia rozmów poabsencyjnych, czy też kreowania precyzyjnej polityki personalnej. Pełny obraz charakterystyki absencji chorobowej w zakładzie pracy uzyskiwany jest poprzez szczegółową analizę – rozkład częstości zwolnień, długość ich trwania, rodzaj wskazań lekarskich, wskaźnik ciąż czy hospitalizacji lub opiek.

Kliknij i oceń