(Polski) Jakie są typy absencji?

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Żeby zmierzyć się z tematyką absencji chorobowej, należy najpierw zrozumieć naturę samego zjawiska. Zasadniczo absencję możemy podzielić na trzy obszary.

ABSENCJA NATURALNA

Absencja chorobowa zawsze będzie występowała – wszyscy jesteśmy podatni na choroby, urazy, przeziębienia itd. Za naturalną absencję uznajemy zjawisko obiektywnie związane z faktycznymi stanami chorobowymi. Za środowiska o krzywej absencji pokrywającą się z absencją naturalną możemy uznać biura. Wartości od 0,1% do 1%, w zależności od pory roku, sezonów grypowych czy też wieku załogi. W zakładach produkcyjnych bazowa wartość absencji naturalnej będzie wyższa ze względu na konieczność pracy fizycznej. Modelowy wykres dużego zakładu produkcyjnego z branży automotive oscyluje wokół średniej rocznej na poziomie 2%-2,5%.

Sposobem adresowania tej absencji jest zapewnienie pracownikom dostępu do opieki medycznej, czasami wręcz pomoc w uzyskaniu przez pracowników odpowiednich świadczeń.

ABSENCJA SZARA

Jest to swojego rodzaju strefa chorych opcjonalnie. Powstaje tam, gdzie istnieje potrzeba, możliwość, i niskie ryzyko ewentualnych konsekwencji. Pracownicy sprawdzają, czy absencje chorobowe będą rodziły reakcję ze strony pracodawcy. Jeśli reakcja jest ograniczona, lub nie ma jej wcale, mamy do czynienia z milczącą zgodą, powszechnym społecznym przyzwoleniem. Pocztą pantoflową upowszechnia się informacja o sposobach oszukiwania lekarzy podczas wizyty.
Przykład: w jednym z zakładów, z którym współpracujemy, pojawiło się zgłoszenie od pracownika, który chciał udać się na ryby z kolegami, ale nie miał już dni urlopowych, wykorzystał więc do tego zwolnienie chorobowe.

Zapobieganie absencji szarej można realizować na kilka sposobów:

  • Właściwe przeszkolenie bezpośrednich przełożonych i oddanie im własności tego procesu.
  • Rolą HRu w tej sytuacji jest udostępnienie odpowiednich narzędzi i kontrola sposobu ich wykorzystania min. rozmowy poabsencyjne i korygujące, kontrole zwolnień.
  • Dobrym pomysłem jest stworzenie polityki absencyjnej i zaktualizowanie regulaminu pracy o odpowiednie zapisy.

Oczywiście we wszystkich tych działaniach zapewnimy pełne, poparte doświadczeniem wsparcie.

ABSENCJA ZAWODOWA

Do tej grupy zaliczamy osoby, które nie chcą pracować, a ich jedynym celem jest stałe przedłużanie zwolnienia chorobowego. Istniejące luki prawne pozwalają na bardzo długie okresy, w których pracownik otrzymuje pieniądze bez konieczności pojawiania się w pracy. Rekordziści potrafią być chorzy po kilka lat. Jeśli chory zawodowy zdecyduje się rozwiązać stosunek pracy ze swoim pracodawcą, pracodawca nadal zobowiązany jest do wypłaty ekwiwalentu urlopowego. Z chorymi zawodowymi spotkaliśmy się w różnych zakładach.
Przykład: ZUS odebrał pracownikowi rentę, ponieważ okazało się ze względu na kwalifikacje i umiejętności, zatrudniał się on w kolejnych zakładach po poważnym urazie kręgosłupa. Wzorowo pracował przez 12 miesięcy, a następnie przechodził na zwolnienie chorobowe. Odpowiednie dokumenty związane z wcześniejszą rentą pozwalały mu na skuteczne przechodzenie kontroli przez lekarzy orzeczników z ZUS.

Żeby uniknąć tego typu absencji, należy stosować rozsądną rekrutację – obejrzeć świadectwo pracy od poprzedniego pracodawcy. W wypadku chorych zawodowych sprawdzają się kontrole, oraz odpowiednie przygotowywanie dokumentacji dla ZUS. Przewagą kontroli pracodawcy – w tym rozumieniu np. przeprowadzonej przez Conperio – jest przedstawienie faktów ustalonych podczas weryfikacji zwolnienia chorobowego.