Nie każda premia redukuje liczbę zwolnień L4 w firmie
Nie od dziś wiadomo, że pieniądze motywują do działania. Czy jednak dodatkowe pieniądze dla pracownika, wynikające z nienadużywania przez niego zwolnień chorobowych, przyczyniają się do obniżania absencji? Badania firmy Conperio wykazały, że premie motywacyjne niwelują znaczny procent nieuczciwych druków ZLA. Jednak premia, która ma przynieść efekt, nie tylko powinna być odczuwalna dla portfela pracownika, ale musi być odpowiednio dopasowana do struktury zatrudnienia firmy.
Absencja chorobowa to problem, z którym zmaga się wiele przedsiębiorstw. Często wysoki wskaźnik wykorzystywania zwolnień chorobowych utożsamiany jest z zawodami wymagającymi pracy fizycznej, gdzie kadra narażona jest na utratę zdrowia albo pogorszenie jego stanu. Zaszufladkowanie absencji chorobowej jako problemu firm robotniczych jest sporym uproszczeniem. Pracownicza absencja chorobowa – w szczególności ta nieuczciwa, dotyczy każdego sektora gospodarki. Istnieje jednak kilka sprawdzonych metod pozwalających ograniczyć liczbę niesłusznie wykorzystywanych zaświadczeń ZUS ZLA.
Szeroko komentowanym w mediach sposobem radzenia sobie z nieuczciwą absencją chorobową w firmie, jest podjęcie przez dział zarządzania zasobami ludzkimi efektywnej i empatycznej komunikacji z pracownikami lub poprawienie fizycznych warunków pracy. Czynnik ludzki jest najważniejszy przy redukcji absencji chorobowej w firmie, ale warto wspomóc go również benefitami finansowymi. Bywa, że premia nie skutkuje obniżeniem absencji, dlatego aby zwiększyć szanse powodzenia przy wdrażaniu finansowej polityki ograniczenia pracowniczej absencji chorobowej należy uwzględnić indywidualne czynniki charakteryzujące specyfikę zatrudnienia w danej firmie. Konieczne jest też zadbanie o przejrzyste zakomunikowanie kadrze zasad przyznawania premii.
Premia lekarstwem na naciągane choroby
Premia to benefit finansowy, który pracownik może uzyskać po spełnieniu określonych wymagań, zawartych w wewnętrznych regulacjach firmy. W celu otrzymania premii należy wypełnić opisane przez pracodawcę pozytywne kryterium albo unikać czynów szkodliwych dla firmy. Wprowadzenie w życie premii uzależnionej od ilości dni, które pracownik spędził na zwolnieniu lekarskim jest bardzo skuteczne. W ten sposób docenimy pracowników, którzy rzadko korzystają ze zwolnień lekarskich, a tych, którzy pozorują choroby zachęcimy do pracy w najprostszy z możliwych sposobów – za pomocą motywacji finansowej – radzi Mikołaj Zając, prezes firmy Conperio, która zajmuje się doradztwem i audytem w sektorze pracowniczej absencji chorobowej.
Dodatkowa pensja za obecność
W zakładach o niskiej rotacji pracowniczej, gdzie zatrudnianych jest mniej niż 200 osób, egzamin zdają tzw. „trzynastki”. Określona liczba pracowników, którzy na zwolnieniu lekarskim przebywają mniej dni niż wynosi średnia, otrzymuje „trzynastkę” na koniec roku, czyli dodatkową pensję. Wprowadzenie 13-tej pensji dla pracowników, którzy nie nadużywają zwolnień lekarskich, działa motywująco na cały zespół. Któż z nas nie chciałby pobrać bonusowej wypłaty? – pyta retorycznie ekspert Mikołaj Zając z firmy Conperio.
W grupie siła
Drugi sposób finansowej mobilizacji sprawdza się w dużych firmach zatrudniających ponad 200 pracowników. W takich przedsiębiorstwach rekomendowana jest premia grupowa – na podstawie ustalonej dziennej normy, wyrabianej przez zespół pracowniczy. Na przykład 3 pracowników jest w stanie wypracować 60 jednostek dziennie. Jeśli w ustalonej grupie zabraknie jednej osoby, pozostałe 2 będą musiały pracować znacznie wydajniej, żeby otrzymać premię. Premia grupowa bazuje na społecznej odpowiedzialności i akceptacji. Pracownik nieuczciwie przebywający na zwolnieniu w małej grupie szybko zostanie zauważony, a jego zachowanie potępione.
Premia złożona
Trzecim sposobem radzenia sobie z absencją jest zaimplementowanie premii złożonej. Rok pracowniczy należy podzielić na kwartały. Każdy miesiąc przepracowany bez chorobowego generuje dodatkową premię. Jeżeli pracownik przez trzy miesiące nie był na zwolnieniu, to pozyskuje jeszcze jeden dodatkowy bonus. Kwartały, w których pracownik nie korzystał z chorobowego, podnoszą bazową kwotę bonusu finansowego, zarówno tego miesięcznego, jak i kwartalnego, co powoduje, że pracownicy z długim stażem, którzy nie korzystają nadmiernie ze zwolnień lekarskich, zarabiają znacznie więcej.
Podwyżka o więcej niż 7%
Absencja to zjawisko uzależnione od wielu zmiennych. Pomimo że praca stanowi dla ludzi źródło utrzymania, to atmosfery, komunikacji oraz integracji w miejscu pracy nie można budować wyłącznie na profitach finansowych. Warto o nich jednak pamiętać przy okazji wdrażania programu redukującego pracowniczą absencję chorobową. Według badań zmiana w wynagrodzeniu o mniej niż 7 proc. nie jest dla pracowników motywująca i nie wpłynie na zmianę ich zachowania. Dlatego też, wdrażając program benefitów finansowych, który ma na celu obniżyć absencję pracowniczą, należy pamiętać, aby był on odczuwalny dla portfela pracowników.