Kontrola zwolnień chorobowych – pierwsze kroki.

Chyba każdy pracodawca, widząc spływający nowy druk zwolnienia E-ZLA, ma moment zastanowienia – czy jest ono wykorzystywane prawidłowo? Zwłaszcza, że nieplanowana nieobecność pracownika w pracy, ciągnie za sobą szereg konsekwencji – ktoś musi tą pracę zrealizować. Pół biedy, jeśli mamy załogę o szerokich kompetencjach i są w stanie okazjonalnie zastąpić brakującego człowieka. Problem zaczyna się w momencie kiedy nieobecności ciągną za sobą istotne koszty, zwłaszcza w mniejszych organizacjach.

Jako alternatywę mamy zawsze możliwość uruchomienia nadgodzin –kosztują więcej, lub, zastępstwo pracownikiem z agencji tymczasowej.

 

Żadne z tych rozwiązań nie jest optymalne. Ucierpi albo jakość pracy, albo efektywność kosztowa – dając w rezultacie koszt podwójnego zatrudnienia, przy niższej jakości i wydajności.

 

Niestety, zwolnienia chorobowe są w Polsce często traktowane jako sposób na uzyskanie płatnego czasu wolnego. Prowadzone przez nas statystyki wykazują istotny przyrost, nie tylko zwolnień, ale wręcz naruszeń, po uruchomieniu teleporad lekarskich.

 

Kiedy powinna zapalić nam się czerwona lampka:

  • częste zwolnienia z kodem „2” – chory może chodzić
  • zwolnienia pojawiające się w okresie długich weekendów, świąt i wakacji
  • zwolnienia występujące cyklicznie w powtarzalnym momencie miesiąca
  • informacja o podejrzeniach, powziętych przez bezpośrednich przełożonych pracownika

 

Zdarza się, że zwolnienia chorobowe są działaniem odwetowym – nie dostałem urlopu/nie podoba mi się moja zmiana/mam zatarg z przełożonym.

 

Nasze raporty pokazują, że firmy prowadzące regularnie działania z zakresu zarządzania absencją chorobową, w tym przeprowadzające kontrole sposobu wykorzystywania zwolnień lekarskich przez pracowników, nie odczuły istotnego wzrostu wskaźnika absencji. Duża grupa nieobecności w pracy w czasie pandemii, była działaniem oportunistycznym. Stąd m.in. potwierdzone naruszenia z kontroli, które przeprowadziliśmy w drugiej połowie 2020:

  • prowadzenie gabinetu kosmetycznego
  • prowadzenie sklepu z używaną odzieżą
  • sprzedaż wszelkiego rodzaju produktów rolnych
  • podejmowanie pracy u innego pracodawcy

 

Pracodawcy podejmują kontrole zwolnień chorobowych we własnym zakresie, z różnym skutkiem. Warto przy tym skorzystać z doświadczenia Conperio i zrealizować testowo pojedynczą kontrolę zwolnienia chorobowego:

FORMULARZ ZAMÓWIENIA W PIĘCIU KROKACH

 

W pięciu prostych krokach, można zlecić kontrolę na terenie całego kraju z błyskawicznym czasem realizacji – w ciągu trzech dni przeprowadzimy dwie kontrole przesłanego zwolnienia!

 

___

Za chorobą pracownika zawsze idzie spadek odporności w firmie. Głównymi dolegliwościami, których doświadcza Twój biznes, stają się zmniejszona efektywność i wydatki na doraźne leki w postaci zastępstw. Przyda Ci się zastrzyk dobrych praktyk i recepta na zdrowe zasady! Zleć nam pojedynczą weryfikację zwolnienia lekarskiego i dowiedz się więcej o absencjach swoich pracowników! – https://zamow.conperio.pl/

Kliknij i oceń